Rozhodli jste se, že v místnosti nechcete žádné topné těleso? Pak je potřeba rozlousknout otázku, zda do místnosti umístit elektrické podlahové topení nebo právě podlahový konvektor.
Podlahový konvektor má s podlahovým topením pouze jedno společné – umístění v podlaze. Elektrické podlahové topení rozehřeje podlahovou krytinu na určité stupně. Aby vše mohlo fungovat správně, musíte zvolit optimální podlahovou krytinu a samozřejmě kromě samotného topení instalovat i podlahovou izolaci. Podlahový konvektor oproti tomu vytváří teplo, a předává jej přímo do prostoru.
Jak? Pomocí „průduchu“, který vytvoří něco jako teplovzdušnou clonu. Ta pak brání průniku chladu nebo naopak tepla (v případě, že je konvektor vybaven také funkcí chlazení).
Žlábek v podlaze (průduch)
Tepelný výměník
Ventilátor (nemusí být vždy součástí konvektoru)
Na trhu se setkáte buď s klasickými obdélníkovými tvary žlábků nebo si je můžete nechat udělat na míru – například ve tvaru oblouku. Žlábek je samozřejmě přikryt, a to většinou mřížkou a nášlapnou vrstvou. Nemusíte se tedy bát, že se do omylem šlápnete a poraníte se.
Celé zařízení pak funguje tak, že ze studeného vzduchu tvoří vzduch teplý. Chladný vzduch z místnosti se dostává do výměníku, kde se ohřeje a vystoupá zase vzhůru. Poté přichází na řadu ventilátor, který (jak už jsme zmínili výše) nemusí být součástí konvektoru. Pokud jej máte, teplý vzduch se dostane do místnosti rychleji.
Kromě podlahových konvektorů samozřejmě existují i parapetní konvektory, nástěnné konvektory nebo volně stojící konvektory. Stačí si zvolit, který typ se vám do konkrétní místnosti bude hodit.
Tip: zajímají vás i další způsoby vytápění? Mrkněte na naše články!